Osobní poradenství zdarma|Práce o víkendu BEZ PŘÍPLATKŮ +420 777 192 855 (Po-Ne 8:00 - 21:00)

Jak připevnit televizi na zeď pomocí televizního držáku

Vyberte to správné místo

Většina z nás má pro připevnění televize na zeď předem vybrané místo. Měli bychom si ale uvědomit, že při sledování televize zpravidla sedíme, tudíž by se její střed měl pohybovat zhruba ve výšce očí, abychom tak předešli bolestem krční páteře. V případě průměrné sedačky taková výška televize odpovídá zhruba jednomu metru

Držák volte s rozvahou

Většina televizí, které lze dnes na trhu nalézt, je vybavena univerzální roztečí na připevnění držáku. Tato rozteč se nazývá VESA. Její rozměry jdou většinou ruku v ruce s velikostí úhlopříčky televizoru, nicméně ani toto není pravidlem. Není dokonce ničím neobvyklé nalézt dva televizory se shodnou úhlopříčkou od stejného výrobce, jejichž VESA rozteč se liší. Proto je pro úspěšnou instalaci držáku na televizor nezbytné si zkontrolovat kompatibilitu držáku s Vaším konkrétním televizorem tak, aby rozteč VESA byla shodná. Rozteč snadno změříte na zadní straně svého televizoru, případně je zpravidla uvedena v manuálu televize. Stejně tak i u konkrétního držáku.

Nosnost držáků televize.

Ovšem i když by držák mohl na Váš televizor rozměrově pasovat, je nutné brát v potaz ještě hmotnost televize. Proto se vždy ujistěte, že Vámi vybraný držák na televizi má dostatečnou nosnost.

Typy držáků pro televizory

Samotnou kapitolou je typ držáku. Je jen na Vás, zda preferujete držák pro pevnou montáž televize na zeď, který se vyznačuje zejména velkou nosností, uchycení televize ke stropu pomocí stropního držáku nebo polohovatelný držák na stěnu, který může být rovněž výsuvný a díky němuž můžete sledovat televizi z mnoha různých úhlů. Na jednotlivé typy držáku se můžete podívat například zde.

Nepodceňte návod k držáku

POZNÁMKA: Před zahájením instalace a montáže si přečtěte celý návod.I když jeho čtení nemusí být dvakrát zábavné, vyplatí se návod důkladně prostudovat, abyste se při montáži držáku vyhnuli nečekaným komplikacím.

Instalace držáku na TV

Následná instalace části držáku na televizor není po prostudování návodu ničím náročným. Drtivá většina držáků je dnes dvoudílná – první díl je pevně nainstalován na zeď, druhá polovina držáku je pak připevněna k televizoru. Může se vyskytnout komplikace v podobě kabelů, na které by mezi televizorem a zdí v případě konektorů nešťastně vyvedených dozadu již nebylo místo. V takovém případě je nutné použít speciální plastové rozpěrky, které jsou většinou k dostání v každém hobby marketu.

Umístění televize

Nejprve si s rozvahou určete, kde přesně bude držák na stěně instalován. Vezměte v potaz velikost televize a výšku, ze které budete televizi sledovat.

Použijte vlastní vodováhu

Následně si pomocí vodováhy určete body, kde bude držák ke zdi přišroubován. Vodováha hraje velmi důležitou roli, neboť odhalí i minimální odchylky, kterých si při montáži držáku na televizi nemusíme všimnout. Raději však použijte svou vodováhu než tu, která je dodávána společně s držákem, neboť většina z nich je velmi nepřesná.

Univerzální detektor.

Před samotným vrtáním je více než vhodné se pomocí multifunkčního detektoru přesvědčit, že ve Vámi vybraném místě nevedou ve zdi elektrické rozvody, které byste mohli svým zákrokem nenávratně poškodit. Hrozbou ale nejsou jen rozvody elektrické, ale například i rozvody vody či plynu.

Použijte příklepovou vrtačku

Pokud se přesvědčíte, že je vše v pořádku, je na čase vyvrtat díry pro držák televizoru. Pro ideální výsledek doporučujeme použít příklepovou vrtačku.

Použijte správné a kvalitní hmoždinky

Často přehlíženým faktorem je materiál stěny. Materiály s nedostatečnou pevností, jako jsou sádrokarton, YTONG či duté cihly, nejsou vhodné k připevnění televizoru způsobem prostého přivrtání.V těchto případech doporučujeme použití speciálních hmoždinek. Ty jsou většinou dodávány společně s držákem, nicméně jsou často nevalné kvality, tudíž doporučujeme nákup kvalitnějších v hobby marketu, jinak je možné, že hmoždinky nesplní svůj účel a držák nebude na stěně pevně držet.

Vyztužení sádrokartonové příčky

V případě sádrokartonu je pak nejlepším řešení instalace kovových nosníků přímo do sádrokartonové konstrukce. V opačném případě hrozí, že vlivem hmotnosti televizoru se držák vytrhne ze sádrokartonové stěny a vy tak přijdete nejen o televizor, ale i o stěnu.

Montáž TV držáku na zeď

Pokud víte, že je Vaše stěna z dostatečně pevného materiálu, nebo jste již riziko pádu eliminovali použitím speciálních hmoždinek či kovovou zpevňující konstrukcí, je ten pravý čas k montáži druhé části držáku televizoru.

Zavěšení televize na stěnu

Ve dvou se to lépe táhne! Proto doporučujeme provádět instalaci televizoru na stěnu nejlépe ve dvou, a to zejména v případě, že Vaše televize disponuje větší úhlopříčkou.

Ukrytí nevzhledných kabelů

Nevzhledné kabely, které vedou od televizoru do elektrické sítě, DVD přehrávače nebo herní konzole, lze snadno schovat do jedné lišty, díky které vypadá celkové řešení mnohem elegantněji a méně rušivě. V případě novostavby či rozsáhlejší rekonstrukci je dokonce možné svod kabelů umístit přímo do zdi pomocí tzv. husího krku nebo umístit elektrickou a anténní zásuvku přímo za televizor.

Jak vidíte, montáž televize na stěnu lze zvládnout i svépomocí, ale každý nemůže umět všechno, a co je důležitější, ne každý na to má čas. Proto je mnohdy lepším řešením obrátit se v takovém případě na odborníky.

Máte-li jakékoli dotazy ke instalace televize na zeď, neváhejte se na nás obrátit.

Tel  : +420 228 226 582
Mob: +420 777 192 855
email: info@instaltv.cz